U svom redovitom mjesečnom izvještaju o proteklom mjesecu na globalnoj razini, američka NOAA dotaknula se rezultata istraživanja ovogodišnjeg listopada na globalnoj razini.
Niti ovaj put nije srušen rekord te je protekli listopad “tek” treći najtopliji listopad na globalnoj razini, otkako postoje mjerenja koja su počela 1880. Bio je topliji za 0.73°C od prosjeka za 20. stoljeće, dva prijašnja listopada bila su toplija.
NASA je pak izvjestila kako su njihova mjerenja listopada bila takva da je on postao drugi najtopliji mjesec u njihovoj bazi podataka, iza prošlogodišnjeg listopada.
Listopad 2016. postao je najhladniji mjesec još od studenog 2014. godine koji je odstupao od prosjeka za 0.69°C.
Ovo hlađenje valja zahvaliti rastućem efektu La Nina na istočnom Pacifiku, gdje je hladnija površina oceana pripomogla u stvaranju hladnije globalne slike.
Unatoč tome neki podaci zapanjuju. Razdoblje od siječnja do listopada 2016. najtoplije je takvo razdoblje u povijesti mjerenja uz odstupanje za čak 0.97°C od prosjeka za 20. stoljeće, a taj rezultat bolji je za 0.10°C od prošlogodišnjeg rekorda.
Sve to vodi zaključku da će 2016. godina biti treća najtoplija godina u nizu.
Ako razdvojimo kopno i ocean, listopad je u oceanu bio derugi najtopliji, dok je zamjetno ohlađivanje bilo na kopnu gdje je listopad 2016. bio 16. mjesec po toplini. Obzirom da je dominantan udio oceana, razumljivo je i zašto je listopad bio toliko topao na globalnoj razini (kopno+ocean).
Naslovna: Odstupanja temperature na Zemlji od prosjeka tijekom listopada, NOAA